Pn.-Pt. 8:00-16:00 | Masz pytanie? zadzwoń! +48 570 240 980 | napisz info@webadruk.pl
Co to jest druk cyfrowy?

Co to jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy jest najpopularniejszą metodą wydruku wśród większości drukarni stacjonarnych i internetowych. Do nanoszenia nadruków tym sposobem niezbędne są urządzenia elektrofotograficzne, które otrzymują pliki graficzne z komputera. Obraz przenoszony jest z naświetlonego wałka na wybrany nośnik. Druk cyfrowy można porównać do druku laserowego, jednak daje on o wiele wyższą jakość, z której chętnie korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i duże firmy do produkcji materiałów reklamowych.

Czym jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy w dużej mierze wykorzystywany jest do produkcji ulotek, wizytówek, etykiet, katalogów i broszur. Polega on na nanoszeniu obrazu na zadrukowany materiał, bez konieczności stosowania form drukarskich. Nadruk tworzony jest szybko i bez dodatkowych nośników. Druk cyfrowy powstaje dzięki technologii elektrofotograficznej (laserowej). Specjalny cylinder, który jest naładowany elektrostatycznie, naświetlany jest wiązką laserową. Razem tworzą obraz utajony, który nanoszony jest na nośnik przy pomocy tonera.

Rodzaje druku cyfrowego

Druk elektrograficzny – laserowy

Druk laserowy to najczęściej wykorzystywana metoda druku cyfrowego. Dane o obrazie wysyłane są z komputera do kontrolera wydruku, który z kolei przerabia je na zrastrowany i rozseparowany zestaw danych, który nazywany jest ramką. Zestaw ten trafia dalej – do maszyny drukarskiej, która tworzy wiązkę laserową, naświetlającą cylinder. Wówczas na fotoreceptorze powstaje elektrostatyczny obraz utajony. Do jego powierzchni zbliża się toner, który ma postać barwionego proszku zmieszanego z nośnikiem. Przyklejany jest w miejscach, w których cylinder został naświetlony wiązką laserową. Następnie proszek barwiący przenoszony jest z cylindra na drukowaną powierzchnię i staje się z nią zespolony termicznie.

Druk magnetograficzny

Druk magnetograficzny jest metodą polegającą na tworzeniu obrazu za pomocą siatki obwodów elektrycznych rozmieszczonych na cylindrze, które generują pole magnetyczne. Pole, które jest emitowane sprawia, iż w miejscu jego działania proszek ferromagnetyczny tworzy pożądany obraz.

Druk natryskowy (Ink-Jet)

Druk natryskowy (Ink-Jest) stosowany jest na maszynach wielkoformatowych. Do tego rodzaju zalicza się druk lateksowy, solwentowy, mildsolwentowy, ekosolwentowy, pigmentowy, barwnikowy i UV.

Jakie są zastosowania druku cyfrowego?

Druk cyfrowy stosowany jest między innymi do produkcji materiałów reklamowych, jak ulotki, plakaty, wizytówki, broszury czy banery. Elementy wydrukowane przy pomocy druku cyfrowego znajdziemy więc w większości sklepów, na targach czy szkoleniach. Z powodzeniem sprawdza się również do drukowania książek i czasopism w małych i średnich nakładach. Można wykorzystać druk cyfrowy do projektów o różnych podłożach i gramaturach. Dużą zaletą tej metody jest to, iż nakład w każdej chwili można zwiększać, bez podejmowania ryzyka związanego z dodatkowymi kosztami.

Jakie są zalety druku cyfrowego?

Niewątpliwą zaletą druku cyfrowego jest to, że jest to bardzo szybka metoda wydruku. Dostarczany obraz może być przekazany na dowolnym nośniku, nie wymaga on dodatkowej obróbki ani montażu specjalnych form drukarskich. Sam etap produkcyjny także przebiega szybko, dzięki czemu niewielkie nakłady mogą powstawać nawet od ręki. Co więcej, gotowe wydruki nie potrzebują dodatkowego czasu na wyschnięcie, można je od razu poddawać obróbce introligatorskiej, na przykład bigowaniu lub powlekaniu lakierem wybiórczym. Wszystkie wydruki powstające w ten sposób są dobrej jakości i zachowują odpowiednią ostrość. Zaletą jest także fakt, iż koszt wydruku nie zawsze jest zależny od nakładu. Nowoczesne drukarnie cyfrowe wyposażone są w drukarki umożliwiające także kontrolę rozmiarów i kolorów odbitek. Pojedyncze wydruki można dowolnie personalizować, bez konieczności wkładania w to dużej ilości pracy. Wszystkie te cechy sprawiają, iż druk cyfrowy jest stosunkowo tani, gdyż generuje niskie koszty. Dodatkowo oferuje wysoką jakość wydruków, co sprawia, iż jest on wyjątkowo atrakcyjną metodą druku. Ważne jest też to, że drukarnie cyfrowe są łatwo dostępne dla każdego, a ich ceny są atrakcyjne nawet dla klientów indywidualnych. Wszystko dzięki temu, iż nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów związanych na przykład z rozruchem urządzenia ani ze stosowaniem form drukarskich. Druk cyfrowy może być także ekologiczny, ze względu na zużywanie niewielkiej ilości materiałów, co wiąże się z niską produkcją zużytej makulatury.

Druk cyfrowy – czy warto?

Nie bez powodu druk cyfrowy jest najpopularniejszą formą wydruku. Chętnie korzystają z niego zarówno firmy do produkcji materiałów reklamowych, jak i osoby prywatne. Świetnie sprawdza się także przy niewielkich nakładach książek. Przy niewielkim koszcie pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości wydruków, zbliżonej do jakości wydruku offsetowego. Podsumowując, jest to naprawdę dobry wybór, jeśli do wydruku mamy niewielką ilość kopii, a dodatkowo zależy nam na atrakcyjnej cenie i dobrej jakości otrzymanych materiałów.

Ważne: Użytkowanie strony oznacza zgodę na używanie plików Cookies i innych technologii. Więcej w polityce prywatności.